Vesikalık fotoğraf fiyatları

Geçenlerde acele lazım olduğu için mahalledeki bir fotoğrafçıya gidip vesikalık fotoğraf baskısı almak istediğim ve bana verilen fahiş fiyat sebebiyle bu yazıyı yazmaya karar verdim. Evet, vesikalık fotoğraf baskısı… Ben zaten telefonumla selfie çekip onu 10x15cm kağıda denk gelecek şekilde (9 adet) yerleştirmişim. Yani vesikalık fotoğraf “hizmeti” istemiyorum, sadece baskı. Ama anlatamıyorsun. Alamak istemiyor. Çünkü işi düşen vatandaşın parasını çokça almak olmuş fotoğrafçılık. Pardon photography…

Bu yazıda size acele olmayan yolla ama çok kaliteli ve ucuz vesikalık fotoğraf baskısını elinize almanın bir yöntemini anlatacağım.

Eğer stüdyoya girip vesikalık fotoğraf isterseniz, fotoğrafçı hemen çekim yapıp size bildiğiniz 25 kuruşlık fotoğraf kağıdına foto-printer ile baskı alır sonra da makasla 6 parçaya bölüp 2 dakikada elinize verir. Elinize verir derken iki anlamdada… İşte asla beğenmeyeceğiniz bu 6 fotoğraf için 15 lira ödememek için size bu hafta tanıştığım müthiş bir hizmeti anlatacağım.

Netbaski.com

netbaski.com sitesine google amca sayesinde ulaştım ve yaptığım ilk alışverişte çok memnun kaldım diyebilirim. Hani şu fotoğrafçılardan bastırmak istediğim vesikalık formatındaki dosya vardı ya, işte onu netbaskı.com sitesine yükleyip 3 adet işaretledim ve siparişimde hiçbir sorun çıkmadı. Netbaskı.com sitesi de vesikalık işi alıyor halbuki ama yohh biz buna farklı tarife açarız demediler.

Fotoğrafların Hazırlanması Aşaması

Vesikalık fotoğrafı şu şekilde ayarlıyoruz. Eğer photoshop kullanıyorsanız 15×10 cm dökümanı en az 300dpi ile açın.

Vesikalik fotoğraf 10x15 , Fahiş vesikalık fotoğraf fiyatlarına lemurlu çözüm
Gördüğünüz gibi bu 15x10cm fotoğrafa 3,3x5cm’lik 9 vesikalık fotoğraf sığıyor. Farklı boyut isterseniz farklı yerleşimler deneyebilirsiniz.

Yukarıdaki resmi bilgisayara indirip kullanmak yerine bu adresteki dosyalardan birini kullanın: https://www.dropbox.com/s/h7wr9qqpqkvrsk3/15×10-vesikalik.zip

Çünkü verdiğim bağlantı ile elde edeceğiniz dosya 300dpi ile minumum baskı kalitesine sahip bir dosyadır. Daha düşük kalite ile çalışmak bariz şekilde kötü sonuçlar verir.

Fotoğrafları sipariş verme ve ödeme

Netbaskı üzerinden verdiğim siparişte parlama sevmediğim için “mat kağıt” seçtim. Ancak siz parlak yada ipekli kağıt seçebilirsiniz. Sonrasında size hangi fotoğraftan kaç tane istediğinizi ve basılması istenilen kağıt boyutu sorulacaktır. Bu aşamaları atladıktan sonra ödeme aşamasına geçiyoruz. Sipariş özetim şu şekilde arkadaşlar….( tabi ki 15 kağıdın hepsi vesikalık değil )

Ürün Adet Tutar
Fotoğraf Baskısı (10×15 см) [cm]

Kağıt Türü (Mat)

15
6,00 TL
Baskı ücreti: 6,00 TL
İndirimler: 0,00 TL
Kargo Ücreti: 4,75 TL
Toplam: 10,75 TL

Kargo ve Teslimat

Gördüğünüz gibi fotoğraf başına 40 kuruş ödedim ama 10,75’e Fujicolor Crystal Archive Paper kağıda mis gibi 15 adet fotoğrafımı sağlam karton kutu içinde faturasıyla birlikte teslim aldım. (Kargo süresi Kayseri çıkışlı olduğu için 48 saat)

Sonuç olarak ben bu alışverişten memnun kaldım ve bu çağda hâlen mahallemdeki esnaf kazansın mantığıyla hareket etmek sizi enayiden başka mertebeye ulaştırmaz diyorum.

 

“Vesikalık fotoğraf fiyatları” üzerine 2 yorum

  1. Ali bey çok teşekkür ederim öncelikle. İnanın bende eşimin işi için istenen fotoğrafta o fahiş fiyatları ödemek zorunda kaldım. Sonra kendime de lazım olunca araştırıp yazınızı okudum. İnanın birdaha fotoğrafçıdan vesikalık fotoğrafa 20 lira bayılmam. Zaten vesikalıkta çirkin çıkarım hep.

    Yanıtla

Yorum yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.