LG G2 Lollipop Güncellemesi (android 5.0.x)

Bir G2 kullanıcısı olarak uzun süre kitkat 4.4.2 ile kullandığım telefonum son zamanlarda aşırı yavaşlama ve ısınma sorunu yaşıyordu. Bir takım temizlikler yapmama rağmen düzelmeyen bu yavaşlığı lg’nin bu telefon için çıkarttığı lollipop sürümüne yükselterek gidermeyi tercih ettim. Bu güncelleme tabiki LG PC Suite ile yapılıyor ve dosyalarınız, ayarlarınız, resimleriniz vs. aynen korunuyor. Yanlız güncelleme esnasında telefona dokunmayın, usb temassızlığı veya güç kesilmesi halinde sıkıntı çıkabilir. Ayrıca sadece yükseltme değil yedekle+yükselt seçeneği daha akıllıca olur.

Lg G2’ye Lollipop 5.0.2 ile gelenler:
1. Yeni G3 arayüzü ve ayarları
2. Lollipop dokunmatik navigasyon tuşları özelleştirmesi
3. Arkaplanda çalışan uygulamaların görünümü ve listelenmesi
4. Daha kullanışlı ve esnek bildirim çekmecesi
5. Menü butonu yerine, arkaplanda çalışan uygulamalar için navbar butonu: Bunu biz home tuşuna basılı tutarak yapardık halbuki.
6. Arka led’in her bildirimlerde yanıp sönme ayarı:  Eskiden aramada yanıp sönerdi.
7. Ön kamera flaşı: Böyle bir donanım yok tabiki. Sadece camera görüntüsünü ortada küçültüp etrafı açık renkle dolduruyor. Böylece ekranın ışığınıda arttırarak ön kameraya ışık desteği sağlanıyor. Açıkçası bu tarz harici kamera uygulamda zaten mevcuttu…
8. Daha akıcı arayüz : Grafik değil, sadece vektörel çizimler ve renkler devreye girince haliyle hızlandı geçişler.
9. Rehberin takılması biraz arttı
10. Yeni kilit ekranı açma animasyonları geldi, çokta gerekli değildi.
11. Güç Tasarrufu: Eskiden sadece %30 seviyesinde açılabilen bu özellik zaten berbattı. Ama şimdi, 15, 5, daima gibi seçenekler çok yerinde olmuş.

Lollipop ile gidenler 🙁
1. Kablosuz depolama: Çok çok güzel bir uygulamaydı. PC’den telefona dosya gezgini ile bağlanmak için müthişti. Ama kaldırmışlar. Üzündüm.
2. On Screen Phone
3. Not defteri
4. Quickmemo’yu ekrana sabitleme: Bu arkadaşı home tuşuna basılı tutup açardık şıp diye. yine yapamadım. Şimdi sadece google var orada. Kötü olmuş.
5. Menü tuşu: emektar kardeşim benim.
6. Kilit ekranı açma animasyonları
7. Kilit ekranı widgetları ve kamera kısayolu: Widget’lar değil de, kulaklık takınca abi napayım ben bunu diye alttan gelen kısayollar artık yok.

Sorunlar

Gelen aramaların 2 saniye içinde otomatik cevaplanması, yani telefon gelen aramayı kendiliğinden açıyor. Bu sorunu çözmek içinse hard reset yapmak lazım. Tabi bu işlem tüm verileri siliyor. Pc suite veriyi silmiyor ama bu hata sildiriyor işte. Tavsiyem reset işleminden önce LG backup ve google backup özelliklerini kullanmanız.

Genel İzlenim

Onca uğraştırdı. Bence vakit kaybı ve telefonun öne çıkan özelliklerini yitirmesi ile sonuçlanıyor malesef bu güncelleme. Şimdilik tek artısı uzayan batarya ömrü ve hız.

Kısaca lollipop u tavsiye etmem.

 

Yorum yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.