Delta-Homes.com İlleti ve Kurtulma Yolları

Dün bilgisayarımda tüm tarayıcılarıma (Chrome, Firefox, Internet Explorer) yerleşmiş bir virüs beni deli etti. Bu adi yazılımın adı Delta-Homes.com‘du. Bu site kendini varsayılan arama motoru dahil bir çok yere entegre etmekte! Açılış sayfası, yani tarayıcının home tuşuna bastığımızda gelen sayfa da dahil olmak üzere hemde… Bu durum çok tehlikeli bir şey, çünkü delta-homes anasayfasından gmail, facebook yada bankanızın sitesine girdiğinizde sizi bambaşka bir yere ama gitmek istediğiniz sayfa ile birebir aynı tasarımdaki bir sahte siteye yönlendirip kişisel bilgilenizi çalınması çok kolaylaşmış oluyor bu sevimsiz virüs’ün.

Bu yazıyı okuduğunuza göre belliki Delta-homes pisliği sizin bilgisayarınıza da bulaştı. Panik yapmayın! Bu pisliği temizleyecek çamaşır suyu markasını birazdan yazacağım. Ama ondan önce sistemimi yazayım:

İşletim Sistemi / OS : Windows 7 Home premium, 64  Bit, Lisanslı ve güncel.

Anti-virüs Programım: avast! ve güncel! 🙂

Ama ne yazıkki tek bir bekçi köpeği bu hırsıza engel olmadı. Ben nasıl yerleştiğini anlamadan bu böcük sisteme yerleşiverdi. Bende delta-homes u nasıl kaldırabilirim diye çözüm aramaya başladım. Bu aşamada avast! antivirüs ile hiç tarama yapmadım. Çünkü o uyuşuk yaşlı bir St. Bernard gibi ancak uyuyordu adeta. Ama yemeğe geldimi panter mübarek! Delta-Homes.com pisliği program ekle/kaldır bölümde dahi görünmüyordu. Belli ki saklanıyor. Gösteririm ben sana!

Çözüm 1: Malwarebytes Anti-Malware

Emektar, free ve zaman zaman trojan ve bilimum pislikleri temileme işlerini yaptırdığım sevimli av köpeğim. Gel derim gelir, git derim gider. O kadar severim kendisini. Malwarebytes Anti-Malware isimli burnu çok iyi koku alan köpeğim aslında virüsü tespit etti, ve helal koçumm dememle beraber bana temizlik raporunu kuyruk sallayarak getirdi, azcık salya olmuştu. Olsun. Bilgisayarı yeniden başlatıyım mı sahip deyince, evet dedim. Ama o da ne, Delta-Homes.com virüsü silindiği halde kendini yeniden kurmuştu. Sonrasında güvenli modda (safe-mode) açıp birde öyle tarama yaptırdım. Yine buldu, yine sildi ama Delta-Homes.com tekrar tekrar kendini kurmayı başardı. Emektar AV. programıma kızmadım, ilk başarısızlığında onu suçlayamazdım. Hırsızın hiç mi suçu yok, demezmiydi bana. Ama un-install yaptım kendisini 🙂 Hoşt!

Çözüm 2: AdwCleaner

İşte asıl ilaç: AdwCleaner. bu sevimli minik programcık ile iki tuşla işlem tamam! Önce scan/tara sonra clean/temizle tuşuna basıyorsunuz! Bu program birçok yerde kayıt buldu. yani Delta-Homes.com virüsü bir çok yere yerleşmiş. Tarayıcıların advanced ayarları, profiller, çerezler vs bir çok yere. Bu bölümleri check yapıp temzileye basmadan önce bir şey dikkatimi çekti.

XTab isimli ve aynı zamanda beliren virüs böceği.  Her iki (32/64 bit) Program Files klasörünüze bir göz atmanızda fayda var. Bendeki konumu şöyle: C:\Program Files (x86)\XTab

Ayrıca Program Files klasöründe tarihe göre azalan şeklinde sıralama yapınca zaten son eklenen ve değiştrilenleri göreceksiniz. Bu program  (XTab) aynı zamanda Delta-Homes gibi kayıt defterine de yerleşmekte. AdwCleaner kullanımı ve görünümü için aşağıdaki vidyoya bir bakın…

 

Çözüm 3: HitmanPro 3

Aslında AdwCleaner ile bu iş çözülüyor ama siz işi kökünden çözmek için bir seri katil tutmalısınız. Ama işinde en iyisi olmalı! Bu bir Hitman. En son olarak HitmanPro programını bir seferlik açıp 10minutes e-mail ile 30 günlük tam sürümü aktive ettikten sonra tarama ve bulunursa bir şeyler yok etme işi size kalmış.

Bidaha torrent gibi şeyleri iyi tarayın. Bol güneşli ve virüssüz günler dilerim.

Yorum yapın


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.